Eaton EHB3D04A3JU0E2A000
SKU: CS5476734MPN: EHB3D04A3JU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-40080AUPC/EAN: 786689095703
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD Run Fault Bypass Run) Space heater Manual bypass switch Bypass light kit (On |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476734 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40080A |
| UPC/EAN | 786689095703 |

