Eaton EHB3D04A3JV0G2A000
SKU: CS5476758MPN: EHB3D04A3JV0G2A000Alternate Part #: 3-4774-40104AUPC/EAN: 786689096816
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch Auxiliary contacts bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476758 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JV0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40104A |
| UPC/EAN | 786689096816 |


