Eaton EHB3D04A3JU0G0A000
SKU: CS5476740MPN: EHB3D04A3JU0G0A000Alternate Part #: 3-4774-40086AUPC/EAN: 786689096069
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476740 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JU0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40086A |
| UPC/EAN | 786689096069 |

