Eaton EHB3D04A3KS0E0A000
SKU: CS5476764MPN: EHB3D04A3KS0E0A000Alternate Part #: 3-4774-40110AUPC/EAN: 786689097028
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476764 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3KS0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40110A |
| UPC/EAN | 786689097028 |

