Eaton EHB3D04A3JU0F2A000
SKU: CS5476738MPN: EHB3D04A3JU0F2A000Alternate Part #: 3-4774-40084AUPC/EAN: 786689095895
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Space heater Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476738 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JU0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40084A |
| UPC/EAN | 786689095895 |

