Eaton EHB3D04A3JU0E20000
SKU: CS5476735MPN: EHB3D04A3JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-40079AUPC/EAN: 786689095697
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault VFD run Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476735 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40079A |
| UPC/EAN | 786689095697 |

