Eaton EHB3D04A2KS0G20000
SKU: CS5476693MPN: EHB3D04A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4774-40036AUPC/EAN: 786689097004
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on fault Auxiliary contacts bypass run) VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476693 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40036A |
| UPC/EAN | 786689097004 |

