Eaton EHB3D04A2JU0E20000
SKU: CS5476673MPN: EHB3D04A2JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-40016AUPC/EAN: 786689096229
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run bypass run) fault Bypass light kit (on Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476673 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40016A |
| UPC/EAN | 786689096229 |

