Eaton EHB3D04A2JV0E20000
SKU: CS5476681MPN: EHB3D04A2JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-40024AUPC/EAN: 786689096601
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run bypass run) Bypass light kit (on fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476681 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40024A |
| UPC/EAN | 786689096601 |


