Eaton EHB3D04A2KT0E20000
SKU: CS5476697MPN: EHB3D04A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-40038AUPC/EAN: 786689097172
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run bypass run) Bypass light kit (on fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476697 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40038A |
| UPC/EAN | 786689097172 |


