Eaton EHB2731A2KS0F20000
SKU: CS5476571MPN: EHB2731A2KS0F20000Alternate Part #: 3-4779-10162AUPC/EAN: 786689090760
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476571 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A2KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10162A |
| UPC/EAN | 786689090760 |
