Eaton EHB2425A3KT0G2A000
SKU: CS5476494MPN: EHB2425A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-50240AUPC/EAN: 786689090715
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts fault Space heater VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476494 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50240A |
| UPC/EAN | 786689090715 |
