Eaton EHB1691A3KS0F0A000
SKU: CS5476159MPN: EHB1691A3KS0F0A000Alternate Part #: 3-4779-10082AUPC/EAN: 786689083076
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476159 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A3KS0F0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10082A |
| UPC/EAN | 786689083076 |
