Eaton EHB1691A3KT0G2A000
SKU: CS5476177MPN: EHB1691A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10096AUPC/EAN: 786689083656
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Space heater fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476177 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10096A |
| UPC/EAN | 786689083656 |
