Eaton EHB4D61A3JU0E2A000
SKU: CS5477782MPN: EHB4D61A3JU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-10080AUPC/EAN: 786689110550
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.6A, 1 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 4.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | VFD Run Manual bypass switch Space heater Bypass Run) Bypass light kit (On Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477782 |
|---|---|
| MPN | EHB4D61A3JU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10080A |
| UPC/EAN | 786689110550 |

