Eaton EHB1564A3KS0E20000
SKU: CS5476105MPN: EHB1564A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-40079AUPC/EAN: 786689082192
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Bypass light kit (on fault VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476105 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40079A |
| UPC/EAN | 786689082192 |
