Eaton EHB1564A2KT0G20000
SKU: CS5476101MPN: EHB1564A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-40072AUPC/EAN: 786689081973
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) VFD run fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476101 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40072A |
| UPC/EAN | 786689081973 |
