Eaton EHB1564A1KS0E20000
SKU: CS5476080MPN: EHB1564A1KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-40052AUPC/EAN: 786689081188
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch bypass run) fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476080 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A1KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40052A |
| UPC/EAN | 786689081188 |
