Eaton EHB1542A3KS0F20000
SKU: CS5476056MPN: EHB1542A3KS0F20000Alternate Part #: 3-4779-20083AUPC/EAN: 786689080211
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476056 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20083A |
| UPC/EAN | 786689080211 |
