Eaton EHB1542A3KS0G2A000
SKU: CS5476059MPN: EHB1542A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-20088AUPC/EAN: 786689080419
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD run Space heater fault bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476059 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20088A |
| UPC/EAN | 786689080419 |
