Eaton EHB1542A1KS0G20000
SKU: CS5476031MPN: EHB1542A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-20056AUPC/EAN: 786689082154
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch VFD run bypass run) fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476031 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20056A |
| UPC/EAN | 786689082154 |

