Eaton EHB1542A3KS0E20000
SKU: CS5476053MPN: EHB1542A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-20079AUPC/EAN: 786689080037
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476053 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20079A |
| UPC/EAN | 786689080037 |
