Eaton EHB1445A3KT0G00000
SKU: CS5476018MPN: EHB1445A3KT0G00000Alternate Part #: 3-4779-50141AUPC/EAN: 786689081539
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476018 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50141A |
| UPC/EAN | 786689081539 |
