Eaton EHB1445A3KS0G2A000
SKU: CS5476006MPN: EHB1445A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-50136AUPC/EAN: 786689081355
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Space heater fault Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476006 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50136A |
| UPC/EAN | 786689081355 |

