Eaton EHB1445A3KT0G2A000
SKU: CS5476019MPN: EHB1445A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-50144AUPC/EAN: 786689081713
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | VFD run fault bypass run) Space heater Bypass light kit (on Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476019 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50144A |
| UPC/EAN | 786689081713 |
