Eaton EHB1445A2KS0E00000
SKU: CS5475984MPN: EHB1445A2KS0E00000Alternate Part #: 3-4779-50111AUPC/EAN: 786689080365
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475984 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A2KS0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50111A |
| UPC/EAN | 786689080365 |
