Eaton EHB1445A2KS0E20000
SKU: CS5475985MPN: EHB1445A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-50112AUPC/EAN: 786689080372
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475985 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50112A |
| UPC/EAN | 786689080372 |
