Eaton EHB1445A3KS0E00000
SKU: CS5475997MPN: EHB1445A3KS0E00000Alternate Part #: 3-4779-50125AUPC/EAN: 786689080945
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475997 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KS0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50125A |
| UPC/EAN | 786689080945 |
