Eaton EHB1445A2KS0G20000
SKU: CS5475989MPN: EHB1445A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-50116AUPC/EAN: 786689080563
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475989 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50116A |
| UPC/EAN | 786689080563 |

