Eaton EHB1445ABKT0E00000
SKU: CS5475969MPN: EHB1445ABKT0E00000Alternate Part #: 3-4782-50016AUPC/EAN: 786689081751
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475969 |
|---|---|
| MPN | EHB1445ABKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4782-50016A |
| UPC/EAN | 786689081751 |
