Eaton EHB1445ABKS0000000
SKU: CS5475968MPN: EHB1445ABKS0000000Alternate Part #: 3-4782-50015AUPC/EAN: 786689081744
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475968 |
|---|---|
| MPN | EHB1445ABKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4782-50015A |
| UPC/EAN | 786689081744 |