Eaton EHB1431A3KT0G2A000
SKU: CS5475964MPN: EHB1431A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10048AUPC/EAN: 786689079567
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 143A, 50 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | fault VFD run Manual bypass switch bypass run) Space heater Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475964 |
|---|---|
| MPN | EHB1431A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10048A |
| UPC/EAN | 786689079567 |
