Eaton EHB1431A3KS0G20000
SKU: CS5475953MPN: EHB1431A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-10039AUPC/EAN: 786689082260
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 143A, 50 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch Auxiliary contacts bypass run) fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475953 |
|---|---|
| MPN | EHB1431A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10039A |
| UPC/EAN | 786689082260 |