Eaton EHB1431A3KS0E2A000
SKU: CS5475944MPN: EHB1431A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4779-10032AUPC/EAN: 786689081904
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 143A, 50 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (On Bypass Run) Fault Manual bypass switch VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475944 |
|---|---|
| MPN | EHB1431A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10032A |
| UPC/EAN | 786689081904 |
