Eaton EHB1431A3KS0G2A000
SKU: CS5475952MPN: EHB1431A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10040AUPC/EAN: 786689082277
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 143A, 50 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | fault Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts bypass run) VFD run Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475952 |
|---|---|
| MPN | EHB1431A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10040A |
| UPC/EAN | 786689082277 |
