Eaton EHB1244A2KS0E20000
SKU: CS5475772MPN: EHB1244A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-40016AUPC/EAN: 786689072896
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault VFD run Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475772 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40016A |
| UPC/EAN | 786689072896 |
