Eaton EHB1141A2KS0E20000
SKU: CS5475694MPN: EHB1141A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-10124AUPC/EAN: 786689072803
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475694 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10124A |
| UPC/EAN | 786689072803 |
