Eaton EHB1141A3KT0G20000
SKU: CS5475736MPN: EHB1141A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4777-10163AUPC/EAN: 786689071301
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475736 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10163A |
| UPC/EAN | 786689071301 |
