Eaton EHB1141A2KU0G20000
SKU: CS5475710MPN: EHB1141A2KU0G20000Alternate Part #: 3-4777-10140AUPC/EAN: 786689070342
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on fault bypass run) Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475710 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A2KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10140A |
| UPC/EAN | 786689070342 |

