Eaton EHB1141A3KU0E2A000
SKU: CS5475739MPN: EHB1141A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4777-10172AUPC/EAN: 786689071684
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Space heater VFD Run Bypass Run) Manual bypass switch Bypass light kit (On Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475739 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10172A |
| UPC/EAN | 786689071684 |
