Eaton EHB0995A3KT0G2A000
SKU: CS5475579MPN: EHB0995A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-50048AUPC/EAN: 786689071035
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 99A, 100 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Auxiliary contacts Space heater Manual bypass switch fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475579 |
|---|---|
| MPN | EHB0995A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50048A |
| UPC/EAN | 786689071035 |
