Eaton EHB0802A3KU0G0A000
SKU: CS5475344MPN: EHB0802A3KU0G0A000Alternate Part #: 3-4777-20118AUPC/EAN: 786689157227
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475344 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KU0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20118A |
| UPC/EAN | 786689157227 |