Eaton EHB0802A3KU0G2A000
SKU: CS5475346MPN: EHB0802A3KU0G2A000Alternate Part #: 3-4777-20120AUPC/EAN: 786689157241
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault VFD run Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch Auxiliary contacts Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475346 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KU0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20120A |
| UPC/EAN | 786689157241 |