Eaton EHB0775A3KS0G20000
SKU: CS5475232MPN: EHB0775A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-50155AUPC/EAN: 786689153977
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 75 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch fault bypass run) Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475232 |
|---|---|
| MPN | EHB0775A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50155A |
| UPC/EAN | 786689153977 |