Eaton EHB0775A3KS0G2A000
SKU: CS5475231MPN: EHB0775A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4777-50156AUPC/EAN: 786689153984
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 75 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD run Space heater fault Manual bypass switch Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475231 |
|---|---|
| MPN | EHB0775A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50156A |
| UPC/EAN | 786689153984 |