Eaton EHB0654A3KU0G0A000
SKU: CS5474895MPN: EHB0654A3KU0G0A000Alternate Part #: 3-4777-40058AUPC/EAN: 786689144722
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474895 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A3KU0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40058A |
| UPC/EAN | 786689144722 |