Eaton EHB0654A3KT0G0A000
SKU: CS5474883MPN: EHB0654A3KT0G0A000Alternate Part #: 3-4777-40042AUPC/EAN: 786689144005
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474883 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A3KT0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40042A |
| UPC/EAN | 786689144005 |