Eaton EHB0654A3KU0E0A000
SKU: CS5474887MPN: EHB0654A3KU0E0A000Alternate Part #: 3-4777-40050AUPC/EAN: 786689144364
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474887 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A3KU0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40050A |
| UPC/EAN | 786689144364 |