Eaton EHB0542A1JV0G20000
SKU: CS5474213MPN: EHB0542A1JV0G20000Alternate Part #: 3-4770-20076AUPC/EAN: 786689147303
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 54A, 20 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 54A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | bypass run) VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474213 |
|---|---|
| MPN | EHB0542A1JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-20076A |
| UPC/EAN | 786689147303 |
