Eaton EHB0542A1JU0G20000
SKU: CS5474205MPN: EHB0542A1JU0G20000Alternate Part #: 3-4770-20068AUPC/EAN: 786689131159
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 54A, 20 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 54A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | Manual bypass switch fault VFD run bypass run) Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474205 |
|---|---|
| MPN | EHB0542A1JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-20068A |
| UPC/EAN | 786689131159 |
